Pseudo-spiritualitate, pseudo-suveranitate, fake news și manipulare

Pseudo-spiritualitate, pseudo-suveranitate, fake news și manipulare

PREAMBUL

„Coc” această secțiune de aproape trei ani, deși am simțiti prin 2018 că lucrurile încep să se împută destul de tare. Mai exact, de la bâlciul ăla penibil numit „Referendumul pentru familia tradițională”.

Vă spun din capul locului: pentru îngerași și floricele, nu vă aflați în locul potrivit.

Ceea ce voi scrie aici va deranja lumea spirituală din România, va deranja popi, radiesteziști, masoni, influenceri, politicieni, va deranja unii astrologi și numerologi care se întrec în previziuni în favoarea unui partid sau a unor retorici MAGA-iote sau rusești (în funcție de tabăra din care fac parte), autointitulați terapeuți, însă este o Cutie a Pandorei care se cere deschisă. Dacă e să se termine vreodată cu mizeria asta, sunt ferm hotărâtă să pun și eu o cărămidă, la fel cum au pus și alții înaintea mea. O voi face în felul meu. Tranșant. Fără să mă ascund după vorbe. Pentru că e momentul să spunem unor lucruri pe nume.

Da, mi-a sărit capsa! Nu se mai poate! Primul șoc l-am avut în noiembrie 2024, după ce am stat 3 ore pe scaun în bucătărie, încercând să înțeleg cine naiba e Georgescu ăla cu 2,7 milioane de voturi, de care nu auzisem în viața mea (deși, culmea! AVEAM cont de TikTok!!!).

De atunci, s-au întâmplat multe, dar cireașa de pe tort a venit exact în preajma zilei mele de naștere, când am aflat de la Londra despre „investigația jurnalistică” publicată cu maxim de „profesionalism”, care a umflat tot internetul în câteva ore. Pe scurt, în luna mai 2026, pe cineva a mâncat în cur să regizeze o mizerie de dosar de abuz sexual împotriva unuia dintre cei mai mari maeștri din România. Celor care au făcut porcăria asta, le spun că nu suntem toți chiar atât de bătuți în cap. Sper că aceste gunoaie s-au asigurat de faptul că au un nivel de cunoaștere cel puțin de două ori peste nivelul doctorului Argeșanu, deși am motive serioase să mă îndoiesc de asta. Primul și cel mai „la mintea cocoșului” argument: știm și noi că nu e greu să găsești câteva persoane disponibile să-și aducă „brusc” aminte cum au fost abuzate acum o sută de mii de ani. Să fim serioși, ce nu fac unii pentru câțiva firfirei în plus? La nivel spiritual, am înțeles că e o încercare prin care Dr. Argeșanu trebuie să treacă, probabil, dintr-un motiv sau altul. La fel de bine, ȘTIU că va ieși basma curată. Pentru că ȘTIE CUM și are susținere clară în direcția asta, chiar dacă lucrurile cel mai probabil că se vor agrava pentru o perioadă, cel puțin. În orice caz, nu am putut să nu remarc cu câtă eficiență deosebită și nemaiîntâlnită „s-au autosesizat organele de poliție”. Rețeta clasică atunci când vrei să „elimini” pe cineva. Ei bine, scenariul ăsta este expirat de mult și toată cacealmaua asta pute de la o poștă. Doar atât v-a ieșit? Nu sunteți deloc creativi, nemernicilor!

De asemenea, nu am putut să remarc viteza cu care s-a împânzit internetul de fel de fel de analize care mai de care, unele pe harta sa natală. ATÂT de flămânzi de sânge sunteți? Și aveți TUPEUL să vă numiți astrologi, numerologi sau terapeuți?! SĂ VĂ FIE RUȘINE TUTUROR celor care v-ați permis să creați mocirla asta! NU SE FACE așa ceva! Ați uitat de orice urmă de bun simț, norme morale și etică profesională de dragul de a ACUZA, de a INCRIMINA, de a GĂSI VINOVAȚI, de a DA VERDICTE, ca să vă arătați grozăvia de a vă copia unii pe alții! De extraordinari și evoluați ce sunteți ați făcut porcăria asta? Că nu am înțeles exact motivația din spate. Poate ne explicați așa cum ne-ați explicat și harta natală a d-lui Argeșanu, evident, fără să aveți acordul dumnealui pentru această analiză (lucru de la sine înțeles!).

În altă ordine de idei, această secțiune este una total atipică pentru un blog de astrologie și spiritualitate. Din perspectiva mea, însă, este un rău necesar. Dacă pseudo- orice este un fenomen de masă, cu consecințe juridice, sociale, economice și politice dezastruoase, atunci ghinion! Cui pe cui se scoate! Aia e! Am ajuns în punctul în care tot cancerul ăsta pseudo-suveranisto-spiritualo-conspiraționisto-manipulativ care se extinde și cuprinde o parte din ce în ce mai mare din societate trebuie să dispară cumva. Dispariția lui nu se poate realiza decât în două moduri: fie prin moarte, fie prin vindecare. Prima modalitate presupune să fie lăsat să se manifeste așa cum e, iar a doua modalitate presupune decodificarea mecanismelor care stau la baza lui.

Iar eu n-am de gând să depun armele până în clipa în care ȘTIU că am dat TOT CE AM PUTUT.

Până atunci, însă, drumul este lung.

În primul rând, se pune problema dacă trăim într-un război informațional, sau dacă suntem, pur și simplu, proști. Oare social media ne-a aplatizat creierul complet? Ne-a făcut să pierdem simțul realității? Să punem botul la orice? Oare armele psihotronice sunt chiar atât de eficiente? Sau doar arătăm în social media ceea ce suntem în realitate? E adevărat, Social media are o mare hibă: dă dreptul tuturor cretinilor să aibă păreri. Măcar dacă ar fi ale lor, dar se vede de la kilometri distanță că nu sunt ale lor. Majoritatea nici nu sunt capabili să aibă păreri, ci pur și simplu rostogolesc niște retorici din care nu pricep nici cât pisicile mele.

Seria de materiale pe care o veți regăsi înceăpând cu a doua parte a anului 2026 în această secțiune nu urmărește să caute vinovați, nici să mângâie oamenii căzuți victime ale propriei lor ignoranțe. Această serie de materiale este o cercetare proprie asupra unor mecanisme care stau la baza exploziei pseudo-spirituale din spațiul public, a fenomenului de pseudo-suveranitate, a mișcărilor extremiste, a fake-ului și a manipulării maselor în general.

Se spune că inclusiv oamenii foarte inteligenți au căzut pradă acestor mecanisme. Eu mă îndoiesc serios de treaba asta, dintr-un singur motiv: a fi absolvit o școală înaltă (facultate, master, doctorat), în mod surprinzător, poate, pentru unii, dar nu te face neapărat și inteligent. Altfel spus, faptul că memorezi multă informație nu te face deloc inteligent. Faptul că citești mult, nu înseamnă că și înțelegi, nu înseamnă că ești capabil să faci corelații, nu înseamnă că ești capabil să gândești. Memoria e una, iar inteligența e cu totul altceva.

Așa că eu vă propun să nu mai supraestimăm masca aparentei inteligențe, ci să trecem la treabă.